Projekt Parafilik

Krizová a poradenská linka (SexHelp: Parafilik) na tel. 317 071 668  | 

Po + St + Pá: 12-20; Út + Čt: 8-16

Informace o parafiliích

Termín „lidé s parafiliemi“ nebo „parafilici“ bychom mohli volně přeložit jako „ ti, kteří milují jinak“. Označuje se tak intenzivní a přetrvávající sexuální zájem o jiné sexuální aktivity než stimulaci genitálu či přípravné mazlení se s dospělými, a s těmito sexuálními aktivitami souhlasícími lidskými partnery. Za ty jsou považovány osoby nad 15 let, které jsou schopny souhlas dát (nejsou tedy například v bezvědomí, pod vlivem alkoholu či drog, v deliriu či těžce mentálně retardované).

Parafilií je nespočet typů. Některé parafilie se týkají “jiných” erotických aktivit jedince, tedy toho jak sexuálního vzrušení dosahuje (například zájem o masturbaci na veřejnosti, dotýkání se osob v tramvaji bez jejich vědomí, pozorování jiných lidí při sexu aniž by o tom věděli, svazování, bití, škrcení a mnoho dalších). Člověk s parafilní preferencí o ně má stejný nebo vyšší než zájem o klasický sexuální styk (tím míníme líbání, hlazení, mazlení a soulož). Jiné parafilie se týkají erotických cílů člověka, tedy toho, kdo je sexuálně přitahuje či koho by chtěli mít za partnera (například děti, zvířata či neživé objekty jako boty, latex, apod...).

Někteří lidé s parafilní preferencí kvůli své sexualitě zažívají velký stres a trpí úzkostmi, depresemi čí sebevražednými tendencemi. Mohou zažívat společenské vyloučení a velmi složitě si hledat životního partnera. Nikdo z nich si svůj osud sám nevybral, s parafilií se již narodili.


V následujících odkazech naleznete popis některých menšinových sexuálních preferencí, které mohou být ohrožující pro lidi, kteří jimi trpí, či pro jejich okolí.


Často kladené otázky

V rámci projektu Parafilik chceme přinášet osvětu ohledně složité tématiky menšinových sexuálních preferencí a parafilií. Níže naleznete otázky, které lidi v souvislosti s naším projektem nejčastěji napadají. Pokud byste měli jakoukoliv jinou, prosím, obraťte se na naši poradnu, případně napište přímo email na adresu parafilik@nudz.cz


Jak se parafilie diagnostikují?

Diagnostiku může provést pouze vyškolený odborník za pomocí rozhovoru o sexuálním chování a prožívání diagnostikovaného a případně pomocí dalších dotazníků a testových metod.

Existují vodítka, zda by někdo mohl trpět parafilií. Patří mezi ně vědomí, že se člověk zamilovává do jiných osob či věcí než ostatní (např. malé děti), druh fotek a videí s erotickým nábojem, které vyhledává na internetu, či fantazie a masturbační představy. Je však zapotřebí myslet na to, že sexuální fantazie nejsou to samé jako sexuální přání! Mnoho lidí si představuje věci, které by je v reálném světě vůbec nevzrušily, a nikdy by je neudělali. Pokud Vás Vaše představy jakýmkoliv způsobem zneklidňují, můžete je s námi probrat v naší online poradně.


Čím jsou parafilie způsobeny?

V tuto chvíli na tuto otázku nemá věda jasnou odpověď. Převládá názor, že s parafilií se člověk již rodí a působení výchovy a prostředí může pouze ovlivnit jejich projevy.

Kolik lidí má nějakou parafilii?

Podle dostupných dat z českého prostředí se jedná o jednotky procent v populaci. V České republice se tedy s nějakou formou parafilie mohou potýkat desetitisíce lidí. To, že někdo trpí parafilií, však neznamená, že se dopustí nějakého trestného činu!


Takže parafilik není ten, kdo spáchá sexální delikt?

Není! Existuje mnoho lidí, trpících parafiliemi, kteří se nikdy nedopustí žádného porušení zákona či etických norem. Naopak mnoho deliktů páchají lidé, kteří jsou po sexuální stránce normální. Parafilie samotná nutně nevyžaduje odbornou péči. Je na místě ji vyhledat, pokud by člověk ztrácel kontrolu nad svými tužbami a chováním, nebo pokud potřebuje na bezpečném místě o svých potřebách a fantaziích mluvit.


Jsou někdy lidi s parafilií ve vyšším riziku, že něco provedou?

Existují situace, ve kterých se (nejen) lidé, trpící parafiliemi hůře kontrolují. Patří mezi ně například velký stres, únava, vliv alkoholu a drog. Je důležité, aby si byl člověk vědomý toho, co u něj snižuje sebekontrolu (u někoho to může být například vystavení se vzrušujícím podnětům).


Pokud budu mít parafilii, zavřou mě nutně do blázince? Nebo budu muset do konce života brát prášky?

Ne.Odborná péče Vám pomůže svou situaci lépe zvládat, třeba jen ve formě občasných konzultací. Braní prášků nemusí být nutně nezbytnou součástí práce s parafiliemi. Může v některých situacích pomoci - například s tlumením nežádoucích sexuálních tužeb, když člověk nemá sám sebe pod kontrolou a bojí se, že by se nemusel ovládnout a mohl někomu ublížit.


Lidé, trpící parafiliemi, bez nich tedy nedokážou sexuálně žít?

Jak kteří. Existuje mnoho lidí, kteří nejsou exkluzivně parafilní - dokáží mít běžný sexuální vztah s věkově přiměřeným partnerem a provozovat s ním klasický sex, jen je kromě toho velmi přitahují i jiní lidé, objekty či aktivity.


Nechcete prostě jen chránit ty, kteří někoho sexuálně zneužívají?

Naopak. Našim cílem je snížit riziko, že by lidé s problematickým sexuálním nastavením mohli dojít až do situace, ve které by někoho sexuálně zneužili.