Projekt Parafilik

Krizová intervence | +420 317 071 668

Po + St 9:00 - 12:00 / Út + Čt 13:00 - 16:00

Možné znásilnění


21. listopadu 2021

Když kluk svojí holku přemlouvá do sexu a ta dívka ten sex nechce, ale nakonec mu řekne ano, protože jí nic jiného nezbývá. Jedná se o znásilnění?


Poradce

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, je důležité, že se lidé na tyto věci ptají a řeší je. Píšete "...protože jí nic jiného nezbývá" - při sexuálních aktivitách mezi dvěma souhlasícími partnery má každý z nich v každém okamžiku možnost je ukončit.

Nikdo nemá právo na to, aby si něčí souhlas k sexu nebo sex samotný vynucoval a pokud to dělá, jedná se o znásilnění (právní definice viz § 185 t.z. (1) "Kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti..." - přičemž "těžkou újmou" se nemyslí jen ohrožení fyzického zdraví, ale i např. ohrožení po psychické nebo společenské stránce).

Člověk, na kterém někdo spáchal sexuální násilí, často potřebuje oporu a bezpečné místo, kde to může řešit - ty může najít u organizací, které se na ně specializují, například proFem (https://www.profem.cz/cs/kontakty/kde-nas-najdete), nebo Bílý kruh bezpečí (https://www.bkb.cz/, případně na čísle 116 006). Je velmi důležité, aby na něco takového člověk nezůstal sám.

Jsme tu pro Vás v případě dalších dotazů,

tým projektu Parafilik