Fotky


28. listopadu 2021

Dobrý den,
mám jeden dotaz.. Je stahování a hromadění "veřejně přístupných fotek" (z FB, z bazoše, rajčete atd.) trestný?? Samozřejmě, čistě pro vlastní potřebu..
Děkuji


Poradce

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Není ho však možné jednoznačně zodpovědět - záleží na podobě a kontextu zmiňovaných fotografií. Podle § 205a t.z. je trestné přechovávání fotografického, filmového, počítačového, elektronického nebo jiného pornografického díla, které zobrazuje nebo jinak využívá dítě. Dítětem je v tomto kontextu míněna jakákoliv osoba mladší 18 let. Takový materiál by byl vnímán jako nelegální a v případě vyšetřování by byl poslán na znalecké zhodnocení.

Různé instituce využívají různé škály hodnocení závažnosti materiálů s povahou pornografického díla, zpodobňujícího děti, v zahraničí je například využívána tzv. COPINE scale (podrobnosti zde: https://en.wikipedia.org/wiki/COPINE_scale).

Tým projektu Parafilik