Projekt Parafilik

Krizová a poradenská linka (SexHelp: Parafilik) na tel. 317 071 668  | 

Po 9 – 21h / Út, St, Čt 9 – 17h / 13-17

Patologická sexuální agresivita


26. března 2023

Zajímalo by mě, proč je patologická sex. agresivita vydávána za parafílii, když jí oficiálně není, tedy není uvedena v MKN. A nemusíte psát odpoveď, že někdo tak ubohej jako Weiss jí za deviaci považuje. Ostatně on není lékař, takže jeho vyjádření jsou zcela mimo realitu. Díky


Poradce

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Máte pravdu, že patologická sexuální agrese je považována za diagnózu specifickou pro Českou Republiku. Avšak MKN-11, která by měla vyjít v platnost v roce 2024, v podkapitole 6D35 Other paraphilic disorder involving non-consenting individuals (https://icd.who.int/browse11/l-m/en#/http%3a%2f%2fid.who.int%2ficd%2fentity%2f1582257458) zohledňuje i patologickou sexuální agresi, jak je vnímána v Českém prostředí. Tedy je charakteristická pro překonávání nesouhlasu typicky neznámých osob, podobně jako je tomu u 6D34 Frotteuristic disorder (https://icd.who.int/browse11/l-m/en#/http%3a%2f%2fid.who.int%2ficd%2fentity%2f1580013387).

S pozdravem
tým poradny Parafilik

Poradce

dobrý den,
to já se samozřejmě doptám...Jak je možné, že celá léta soud posílal chlapi do ústavního léčení sexuologického, když žádný sex. problém neměli, pouze se např. opili a sáhli na holku ? To je trochu přehnané, nemyslíte ?

Poradce

Dobrý den,

nejsme kompetentní k tomu, abychom se vyjadřovali k postupům soudů a také není naší prací polemizovat nad událostmi, ke kterým nemáme dostatečný kontext. Pokud se, jak popisujete, muž opije a sáhne na holku a je za tento čin stíhán, posuzuje tento čin soudní znalec a následně soud. Pokud shledají ústřední motiv "sáhnutí na holku" sexuálního charakteru a pokud toto sáhnutí bylo nevyžádané či bez souhlasu dotyčné, pak se jedná o problematické sexuální chování, které by z popisu z předchozího mailu spadalo do kategorie další parafilní poruchy zahrnující jedince nedávající svolení. Alkohol neomlouvá sexuální útok nebo obtěžování a zlehčování tohoto trestného činu není na místě.
Nařízení ústavní či ambulantní léčby se může z prvu zdát jako trest, jelikož to s sebou přináší velkou změnu do života klienta. Jedná se ale o efektivní nástroj, který pomáhá osobám s problematickým sexuálním chováním žít život, ve kterém se sami cítí spokojenější.

V případě dalšího dotazu se na nás můžete obrátit. Pokud Vás více zajímá právní rovina této problematiky, doporučujeme vám se spíše obrátit se na občansko-právní poradnu či soudního znalce. Pokud chcete sdílet svou frustraci z fungování českého právního systému spojeného se sexuologickou problematikou, je to také téma, které s vámi můžeme probrat, ať už zde nebo na naší poradenské lince: 317 071 668 | Po, St 9 – 13h / Út, Čt 13 – 17h /Pá 17 – 21.

S pozdravem
tým poradny Parafilik