Často kladené otázky

V rámci programu Parafilik chceme přinášet osvětu ohledně složité tématiky menšinových sexuálních preferencí a parafilií. Níže naleznete otázky, které lidi v souvislosti s naším projektem nejčastěji napadají. Pokud byste měli jakoukoliv jinou, prosím, obraťte se na naši poradnu.

Diagnostiku může provést pouze vyškolený odborník za pomocí rozhovoru o sexuálním chování a prožívání diagnostikovaného a případně pomocí dalších dotazníků a testových metod.

Existují vodítka, zda by někdo mohl trpět parafilií. Patří mezi ně vědomí, že se člověk zamilovává do jiných osob či věcí než ostatní (např. malé děti), druh fotek a videí s erotickým nábojem, které vyhledává na internetu, či fantazie a masturbační představy. Je však zapotřebí myslet na to, že sexuální fantazie nejsou to samé jako sexuální přání! Mnoho lidí si představuje věci, které by je v reálném světě vůbec nevzrušily, a nikdy by je neudělali. Pokud Vás Vaše představy jakýmkoliv způsobem zneklidňují, můžete je s námi probrat v naší online poradně.

V tuto chvíli na tuto otázku nemá věda jasnou odpověď. Převládá názor, že s parafilií se člověk již rodí a působení výchovy a prostředí může pouze ovlivnit jejich projevy.

Podle dostupných dat z českého prostředí se jedná o jednotky procent v populaci. V České republice se tedy s nějakou formou parafilie mohou potýkat desetitisíce lidí. To, že někdo trpí parafilií, však neznamená, že se dopustí nějakého trestného činu!

Není! Existuje mnoho lidí, trpících parafiliemi, kteří se nikdy nedopustí žádného porušení zákona či etických norem. Naopak mnoho deliktů páchají lidé, kteří jsou po sexuální stránce normální. Parafilie samotná nutně nevyžaduje odbornou péči. Je na místě ji vyhledat, pokud by člověk ztrácel kontrolu nad svými tužbami a chováním, nebo pokud potřebuje na bezpečném místě o svých potřebách a fantaziích mluvit.

Existují situace, ve kterých se (nejen) lidé, trpící parafiliemi hůře kontrolují. Patří mezi ně například velký stres, únava, vliv alkoholu a drog. Je důležité, aby si byl člověk vědomý toho, co u něj snižuje sebekontrolu (u někoho to může být například vystavení se vzrušujícím podnětům).

Ne. Odborná péče Vám pomůže svou situaci lépe zvládat, třeba jen ve formě občasných konzultací. Braní prášků nemusí být nutně nezbytnou součástí práce s parafiliemi. Může v některých situacích pomoci – například s tlumením nežádoucích sexuálních tužeb, když člověk nemá sám sebe pod kontrolou a bojí se, že by se nemusel ovládnout a mohl někomu ublížit.

Jak kteří. Existuje mnoho lidí, kteří nejsou exkluzivně parafilní – dokáží mít běžný sexuální vztah s věkově přiměřeným partnerem a provozovat s ním klasický sex, jen je kromě toho velmi přitahují i jiní lidé, objekty či aktivity.

Naopak. Našim cílem je snížit riziko, že by lidé s problematickým sexuálním nastavením mohli dojít až do situace, ve které by někoho sexuálně zneužili.

Scroll to Top