Zoofílie

”Radši to dělám se psem než s člověkem… Zamiloval jsem se do své klisny.”

Podobné myšlenky mohou napadat lidi se zoofilií.

Co je to zoofilie?

Jde o preferenci zvířat jakožto sexuálních objektů nebo životních partnerů ve všech směrech. O zoofilii mluvíme, když člověk upřednostňuje sexuální kontakt se zvířetem před lidským sexuálním partnerem. Nejčastějšími objekty zoofilní preference bývají psi, ale mohou to být i další zástupci domácích zvířat. Zvláštní variantu této parafilie představují drobní živočichové, které si lidé s touto preferencí pokládají ke genitálu. Pro velkou část lidí se zoofilií je kromě sexuální přitažlivosti podstatná také citová vazba ke zvířeti. Takový vztah může mít pro člověka se zoofilií větší význam než mezilidské vztahy.

Kvůli velké stigmatizaci udržují lidé se zoofilií svou preferenci a s ní spojené chování často v tajnosti. Vnímané problémy s přijetím své preference mohou způsobovat depresivní a úzkostné poruchy nebo osamění. Za nejdůležitější podmínku svého well-beingu pak lidé se zoofilní preferencí považují vlastní přijetí své preference. V zahraničí funguje několik zoofilních komunit, které mohou takovým lidem pomoci se ve své sexualitě zorientovat. Většina z nich je založená na etických principech ohleduplnosti ke zvířatům.

Pokud máte pocit, že byste Vy nebo někdo z Vašeho okolí mohl mít obtíže s touto parafilií, navštivte sekci poradny,
nebo se podívejte na často kladené otázky.