Exhibicionismus

“Mám nutkání svlékat se na veřejnosti… Honím si ho v parku tak, aby mě přitom ženy viděly…Chci ženu překvapit, aby obdivovala můj penis. Sleduju její zrak, když mě najednou spatří odhaleného.”

Tyto a podobné myšlenky mohou napadat lidi s exhibicionismem.

Co je to exhibicionismus?

Opakovaná nebo přetrvávající tendence ukazovat genitálie cizím lidem (obvykle preferovaného pohlaví) nebo lidem na veřejných místech bez výzvy nebo záměru dalšího intimního kontaktu. Sexuální vzrušení se obvykle dostavuje v době expozice a tento čin je často následován masturbací. K ní někdy dochází současně s odhalením, jindy až doma během vzpomínání na odhalování se. Člověk s exhibicionismem obvykle v momentě odhalení nenavazuje se svým protějškem další kontakt a snaží se udržet určitou vzdálenost. Pokud preferovaná osoba naznačí zájem o bližší kontakt nebo se začne přibližovat, lidé s exhibicionismem většinou od svého chování upustí.

Takoví lidé mohou být častěji přitahování také dalšími odlišnostmi v sexuální preferenci jako je například voyeurismus. Exhibicionistické chování bývá velmi často neodbytně nutkavé. Přichází především v momentech větší zátěže a stresového vypětí jako jsou například problémy v partnerském životě nebo období osobní krize. Tito lidé ale mohou neodbytnost své touhy vnímat jako dlouhodobý permanentní pocit. Ke svém chování volí často veřejná místa, jako jsou parky, prostředky veřejné dopravy nebo vlastní auto. Při vystavení genitálu lidé s exhibicionismem mohou očekávat překvapení, ocenění, fascinaci nebo jinou pozitivní reakci. Svou roli hraje také vzrušení z rizika odhalení. Většina exhibic se tak odehraje za denního světla. Exhibicionistické tendence bývají nejnutkavější mezi 20 a 30 lety.

Pokud máte pocit, že byste Vy nebo někdo z Vašeho okolí mohl mít obtíže s touto parafilií, navštivte sekci poradny,
nebo se podívejte na často kladené otázky.

Scroll to Top